Весняна обробка саду

Першу обробку саду навесні необхідно провести ще до розпускання бруньок. Перед тим, як обробити сад, обов’язково обрізаються всі мертві гілки, проводиться очистка від сухого листя, так як в ньому зимує багато шкідників. Рекомендовано провести першу обробку поки шкідники та хвороби ще сплять!
Захист дерев від яскравого сонця
У разі похолодань наприкінці зими можливі сильні перепади температур протягом доби. Нічні заморозки можуть змінюватись яскравим лютневим сонцем, що призводить до сильного нагрівання кори молодих дерев. Щоб уберегти рослини від температурних тріщин, сонячних опіків і морозобоїн, штамби і скелетні гілки дерев захищають побілкою або білим агроволокном. Якщо запобігти утворенню тріщин не вдалося, пошкодження потрібно замазати садовим варом.
Перша обробка саду весною
Не варто чекати, коли дерева прокинуться. Коли вдень температура піднімається до 4 – 6 С*, проведіть перше викорінююче обприскування. Це друга половина лютого – березень. Дерева сплять, тому концентрація розчинів може бути високою.
Підійдуть карбамід, препарати міді, залізний купорос.
- На 10 л води розчиніть 100 г карбаміду. До цього розчину можна додати 50 г мідного купоросу, який розведіть окремо, а потім змішайте. Ретельно обробіть крону, стовбур і пристовбурні кола. Розчин карбаміду ефективно працює проти шкідників та збудників хвороб. До того ж, така концентрація відсуває на кілька днів цвітіння, що дає можливість піти від наслідків повторних заморозків.
- Обробка препаратами міді захищає дерева від хвороб: кокомікозу, моніліозу, плодових гнилей. Для цього обприскування підійдуть мідний купорос або бордоська суміш. Бордоська суміш має високу обволікаючу властивість – утримується на поверхні рослини до місяця. Суміш Бордо використовують з кінця ІХХ століття, і до цього часу вона займає лідируючі позиції в осінньо-весняних обробках саду.
Важливо! Використовуйте емальований або пластиковий посуд!
- Розчиніть 300г мідного купоросу в 5л води. В іншій ємності приготуйте розчин негашеного вапна – від 100 до 300г на 5л води. Тонкою цівкою влийте блакитний розчин в біле вапняне молоко.
- Залізний купорос бореться з основними хворобами плодово-ягідних культур, а також ефективний проти мохів на стовбурах дерев. 500г залізного купоросу розведіть в 1 – 2л води. Після розчинення доведіть об’єм води до 10л.
Міф! Прийнято вважати, що залізний купорос підходить для останньої обробки саду, а мідний – для першої. Насправді такий підхід не є принциповим. Обробки як залізним, так і мідним купоросом можна проводити восени і ранньою весною. А можна чергувати.
Зараз існує багато мідьвмісних препаратів які можуть застосовуватися як самостійно, так і в бакових сумішах. Ці препарати довше залишаються на корі дерев та не змиваються дощем, добре розчиняються у воді і не забивають оприскувач як то бордоська суміш або мідний купорос.
Препарати призначені для контролю парші, лишайників та зимуючих стадій шкідників (щитівки, яйця кліщів, окремих видів попелиць та ін.). Дуже важливою є норма витрати робочого розчину, який має максимально якісно покрити поверхню оброблювальних рослин. Від цього кардинально залежить ефективність препаратів. Тобто якщо дерева більш вражені, то робіть розчин більш концентрований.
За умови пізньої обрізки є спільне застосування бакової суміші Медян Екстра із фунгіцидом Топсін М. Ця суміш забезпечує контроль парші, лишайників, хвороб деревини та сприяє загоєнню ран: Медян Екстра ( 20мл/8-10л води) + Топсін М (10г/8-10л води).
Днок, Нітрофен та інші препарати бажано використовувати один раз на чотири роки або при сильному ураженні саду шкідниками ( тоді можна і частіше).
На сьогоднішній день є більш сучасні препарати для обробки саду:
Препарати 30Д та 30В це сучасні контактні інсектоакаріциди викорінюючої дії для обробки плодово-ягідних і декоративних рослин проти зимуючих шкідників.
Препарат 30Д – концентрат рослинної олії, а препарат 30В – концентрат мінерально-масляної емульсії.
Біошок – фунгіцид, бактеріцид контактної дії призначений для боротьби з комплексом грибкових та бактеріальних хвороб.
Кращі результати дає обприскування в баковій суміші разом з такими інсектоакаріцидами, як препарат 30Д або препарат 30В.
Друга обробка саду навесні
Друге обприскування проводиться коли бруньки дерев набухнуть і стануть схожі на висунуті зелені конуси. Як правило, це друга половина березня – середина квітня.
Варіанти бакових сумішей:
- Брунька ( 20г на 10л води) – комплексний препарат від хвороб і шкідників. Має маслянисту основу і захищає сад протягом трьох тижнів.
- Хорус (3г на 10л води) + Актара (1,4г на 10л води) – обидва препарати добре працюють навіть при температурі 5 – 10°.
- Хорус + Прованто Профі.
Найліпшим комплексним препаратом для обробки саду на сьогоднішній момент є Брунька.
Брунька по суті є баковою сумішшю, в состав якої входить потужний фунгіцид Фітал та два інсектициди контактної та системної дії.
1. Строк дії 30-40 днів.
2. Завдяки фосфористій кислоті володіє унікальними можливостями проникнення у тканини рослини, в саму бруньку, в яйця та сплячі личинки паразитів, грибкові культури, мох.
3. Захищає рослину зсередини, а завдяки контактним складовим, ззовні.
4. Ефективно захищає перші два листочки, що з’являються з бруньки.
5. Не має гербіцидної дії! Майже не припалює, тому можна використовувати на ранніх стадіях розвитку бруньки. В цьому випадку може викликати легку затримку у розвитку на декілька днів, яка швидко надолужується.
6. Є відмінним стимулятором росту, оскільки при розпаді присутній фосфор, близько 2% міді та алюмінія, які дуже необхідні рослині на ранніх стадіях розвитку та виконують функцію мікроживлення.
7. Вдвічі менша концентрація ефективно працює по листю та хвої.
8. Брунька допомагає у боротьбі із бруньковим клещем та галловими попелицями.
Дозування і застосування:
- 30 мл/10л води до моменту розпускання бруньок або після опадання листя
- 30 мл/20л води після розпускання бруньок і до опадання листя. Для максимальної ефективності, у разі сильно запущених садів, потрібно провести чотири обробки: перший раз до моменту розпускання бруньок, другий раз до моменту цвітіння, третій раз після цвітіння і четвертий після опадання листя, коли рослини прийдуть в стан спокою. Термін дії 30-40 днів. Обробку можна проводити при температурі від 6 градусів тепла, але бажано від 12 градусів тепла. Найкращий час обробки весною чи восени – теплий сонячний полудень. Обробляти ствол та крону до стану «цілковито мокрого», але не допускаючи скапування робочого розчину на землю.
Пролив рослин від грунтових шкідників
Навесні разом із рослинами прокидаються комахи. Обов’язково треба пролити всі дерева, кущі, хвойні дерева, самшити, троянди, малину, суницю, виноград та інші рослини грунтовим інсектицидом. Це дуже важливо, бо грунтові шкідники ( личинки хрущів, дротяники, ковалики, капустянки, тощо) починають харчуватися якраз молодими паростками кореневої системи.
Для цього підійде:
Актара 6гр на 6-8л води (1-2л під дерево, 30-50мл на рослину суниця садова).
Антихрущ
Ініціатор – ефективний інсектицид, здатен знищувати різні види шкідників, що гризуть і смокчуть, на будь-якій стадії їх розвитку.