Овес ваговій
від 19 ₴/кг
Показати оптові ціниМінімальна сума замовлення на сайті — 300 грн
- Готово до відправки
- Оптом і в роздріб
- Код: 1882
- +380 (68) 809-04-002 Магазин Анголенко
Овес як сидерат: переваги і недоліки використання
Статут кожен рік перелопачувати купи компосту в своєму саду, дачники втрачають всяке прагнення до органічного землеробства і замислюються про використання штучних добрив. Однак у світі сільського господарства відомі більш безпечні та ефективні способи збагачення грунту. Вони будуть цікаві садівникам і фермерам, які не хочуть витрачати багато часу і грошей для досягнення оптимальної структури грунту своїх земельних угідь. Мова йде про сидерації грунту.
Процес сидерації грунту
Цей процес передбачає використання спеціальних технологічних культур з розвиненою кореневою системою і соковитою вегетативною масою для підживлення ґрунту органічними речовинами і механічного поліпшення його структури. До таких культур відносяться рослини сімейства хрестоцвітних (гірчиця, ріпак озимий та ярий, редька масляний), злакових (жито, овес, ячмінь, пшениця), бобових (люцерна, конюшина, горох, люпин, вика), гречкових (гречка) і багато інших. Грунтопокривні сидерати — накопичувачі фосфору, азоту і калію. Вони не гірше селітри, карбаміду або аміачної води справляються з підживленням ґрунту в осінній та весняний період часу. Про те, як вибрати і коли треба сіяти сидерати для досягнення оптимальних результатів землеробства, фермер дізнається з даного огляду.
Овес – зелений захисник родючого шару ґрунту
В сільському господарстві досить часто використовують звичайний овес як сидерат для поліпшення властивостей ґрунту. Це однорічна рослина відноситься до сімейства злакових і відрізняється високою стійкістю до заморозків. Невибагливий овес дає сходи дуже легко і, дотримуючись просту агротехніку вирощування даної культури, фермер зможе отримати достатній обсяг вегетативної маси, придатної для збагачення грунту, стримування ерозійних процесів і запобігання росту бур'янів на угіддях.
В виду цього, вибираючи сидерати для городу восени і навесні, великі аграрії, власники невеликих фермерських господарств і прості овочівники-любителі з більшості регіонів країни віддають перевагу вівсу. Знаючи про те, коли можна сіяти сидерати восени і навесні, землероби отримають безліч переваг з процесу використання даного зеленого добрива. Зокрема, зелене добриво допоможе дачникам, яких турбує проблема швидкого поширення бур'янів на ділянці.
Щільна і швидкозростаюча вегетативна маса вівса стримує розмноження бур'яну і допомагає фермерам у боротьбі з небажаними «загарбниками» посівних площ. Також сидерат стимулює зростання органічних сполук у ґрунті, необхідних для якісного росту і дозрівання сільськогосподарських культур. Фермер, який шукає відповідь на питання про те, коли висаджувати сидерати в саду, часто задається ще одним питанням, що зачіпає тему екологічності використання зелених добрив.
Використання сидератів є одним з найбільш безпечних для навколишнього середовища методом збагачення грунту.
Дослідниками встановлено, що злакові сидерати, закриваючи землю вегетативною масою, допомагають захистити родючу частини ґрунту від ерозії, викликаної вітрами і зливами. Крім того, кращі озимі сидерати, серед яких присутній і овес, допомагають повернути в ґрунт відсутні поживні речовини, які були «витягнуті» ростуть протягом літнього сезону овочами.
Покривні сидеральні культури також допомагають регулювати температуру грунту, стимулювати мікробну життя в надрах землі і ефективно змінювати структуру грунту шляхом створення кореневих каналів для кращої водопроникності та аерації. Побачивши, як овес покриває землю зеленою ковдрою стебел, фермер може бути впевненим у тому, що його угіддях будуть забезпечені всі необхідні органічні речовини, необхідні для здоров'я грунту та вирощування корисного і рясного врожаю.
Плюси і мінуси використання вівса як сидеральної культури
Кожен тип ґрунту відрізняється структурою, кислотністю, рівнем вмісту органічних речовин та іншими індивідуальними особливостями. Не існує одного оптимального сидерата, який можна було б однаково ефективно використовувати як для збагачення суглинного грунту, призначеного для вирощування картоплі, так і для чорноземного грунту, відведеної під посіви огірків, томатів, моркви. Крім цього, деякі сидерати і зовсім не сумісні з певними сільськогосподарськими культурами і замість позитивного результату їх застосування призведе до справжньої катастрофи – спровокує поширення хвороб або порушить крихкий баланс мікроелементів у ґрунті.
Сумісність сидератів з овочевими культурами
До слова сказати, позитивні і негативні сторони мають всі злакові сидерати — плюси і мінуси такої сидеральної культури як овес, фермеру необхідно вивчити до моменту висадки насіння. Це допоможе хліборобові оцінити доцільність використання даного зеленого добрива і прийняти правильне рішення про те, які сидерати краще сіяти восени і навесні на своїй ділянці.
Так, до сильних сторін цього зеленого добрива можна віднести наступні фактори: |
стійкість до холодів і затененности;- здатність рости на бідних ґрунтах;
- висока щільність проростання насіння;
- наявність простий агротехніки вирощування;
- доступна вартість насіння;
- хороша сумісність з більшістю сільськогосподарських культур, серед яких капуста, баклажан, перець, томати, полуниця, малина і багато інші (за винятком інших злаків, які мають спільних шкідників з вівсом, і картоплі, підданого ураження дротяником);
- здатність вівса переробляти складні фосфорні сполуки в ґрунті;
- високий вміст фосфору і калію.
Недоліки у культури також є, це:
- мізерний обсяг вегетативної маси;
- недостатній рівень збагачення ґрунту азотом (для компенсації цього мінуса рекомендують використовувати разом з вівсом та інші сидеральні рослини – люцерну, конюшину або віку);
- вимогливість культури до поливу;
- слабкість мичкуватої кореневої системи;
- низька переносимість спеки.
Перед складанням плану посіву фермеру важливо враховувати всі особливості, якими володіє овес та інші злакові сидерати – сівозміна цих культур також важливо брати до уваги. Інформацію про специфіку сівозміни вівса землероб може отримати з профільної літератури сільськогосподарської спрямованості. Після цього фермеру потрібно дізнатися, як правильно застосовувати сидерати на практиці. Про те, коли треба сіяти сидерати і як розрахувати оптимальну кількість насінин на одну сотку угідь, буде розказано в наступному розділі.
Специфіка посадки і забивання сидерата
В середньому для збагачення однієї сотки землі зеленими добривами необхідно буде придбати близько двох кілограм злаку. Залежно від характеру грунту і рівня вмісту в ньому поживних елементів, норма посіву може бути зменшена або збільшена.
Крім розрахунку норми вівса, садівників цікавить питання щодо строків посадки. Вони часто забивають у пошуковику наступні фрази — можна саджати сидерати в жовтні, чи варто чекати певної погоди для їх посіву та ін. Агрономи, розповідаючи про те, коли садити овес як сидерат восени часто називають оптимальними термінами посадки культури перші тижні вересня. Вирішуючи, коли висівати сидерати восени, важливо враховувати і температурні умови. Необхідно завершити посів до настання перших заморозків.
При весняному посіві строк того, коли краще садити сидерати, також залежить від погодних умов. Жителі південних регіонів можуть розкидати насіння по полю вже в кінці лютого, а ось власникам дачних ділянок, розташованих в помірних кліматичних зонах краще дочекатися теплих березневих днів. Вирішивши використовувати на ділянці сидерати — коли сіяти і коли закопувати овес – це не єдине питання, яке буде турбувати дачника. Аграрій також буде спантеличений вивченням агротехніки вирощування даної культури.
Як правило, посів вівса здійснюється в поле розкидним методом, що не вимагає наявності спецтехніки (за винятком тих випадків, коли мова йде про засіві більший площ угідь). Для посіву потрібно заздалегідь підготовлені насіння і попередньо розрівняний і взрыхленный грунт. Після того, як насіння густо вкрили грунт, їх необхідно закрити за допомогою грабель і полити водою.
Глибина посадки сидеральної культури не повинна перевищувати пари сантиметрів.
Питання про те, коли скошувати сидерати також турбує фермерів. Рекомендується проводити скіс культури до моменту цвітіння, щоб запобігти неконтрольований самосів. Як видно, і весною і восени дачник може використовувати овес як сидерат — потрібно перекопувати восени цю культуру він вирішує самостійно. При бажанні овес можна просто зрізати і залишити на ґрунті для утворення гумусного шару. Якщо ж садівник бажає змінити структуру грунту і доставити поживні речовини глибше, то йому буде потрібна лопата для перекопки вегетативної маси сидерату
- Ціна: від 19 ₴/кг